3 ч.ч. къс или средно къс ориз (сорт NISHIKI или HARUKA*)
3 ч.ч. вода
4 с.л. оризов оцет за суши, 1 ½ с.л. захар, 1/2 с.л. сол 4 с.л. готов или Кикоман оризов оцет за суши
1 опаковка нори листа
Малко уасаби паста
Сьомга филе
Краставица
Авокадо
1 бр. бамбукова подложка за навиване
Приготвяне:
Оризът за суши е по-различен сорт от този, който сме свикнали да консумираме по нашите географски ширини – по-къс, не се скашква при варене, зърната не се натрошават, не губят целостта си , но в същото време са достатъчно лепкави, че да може суши-майсторът да оформи с тях хапките.Ще приготвим суши хосомаки, което традиционно има една „плънка” – сьомга, краставица, авокадо и пр. според вкуса. Първо приготвяме ориза, след това плънката и самото суши.
Измийте много добре ориза под течаща хладка вода като го поставите в гевгир и нежно разбърквате. Мийте докато водата се избистри (да остане колкото се може по-малко „бяла” вода), след което оставте да се отцежда за около 30 минути.
Сипете водата и ориза в дълбок тиган с дръжка или тенджера (около 18-20 см диаметър на дъното). Важно е да се знае, че суши оризът се вари в съотношение равни части вода към ориз! Покрийте с капак и варете на силен огън докато водата заври и започнете да виждате мехурчета по ръба на капака. След това намалете огъня до най-слабия възможен и оставете така за 10 минути или докато водата не се поеме напълно от ориза. Махнете от котлона и оставете настрани за 10-15 минути без да откривате капака.
В по-малка тенджерка смесете оцета, солта и захарта и бъркайте на среден огън. В случай, че използвате Оризовия оцет на Кикоман, не е необходимо да смесвате нищо.
Изсипете ориза в по-широк дървен съд (т.нар. хангири) или пластмасов такъв. Изсипете оцета отгоре и леко разбъркайте с дървена лъжица, за да се поеме добре от ориза.
Покрийте с влажна кухненска кърпа докато сте готови да използвате ориза за навиването на самото суши.
Вземете лист нори и го разрежете на две
Сьомгата (или всяка друга плънка, която сте избрали), трябва да се нареже на тънки ленти по дължина. В случай, че сте избрали краставица, то важно е първо да я обелите, разрежете да две по дължина и да издълбаете месестата част, след което да нарежете по дължина на ленти.
За да е по-лесно почистването на бамбуковата рогозка, препоръчваме да я „опаковате” плътно с обикновено кухненско фолио. Поставете половинката нори върху рогозката и с леки движения разстелете ориза за суши (добре изстинал) отгоре. Оризът не трябва да е нито на много дебел слой, нито прекалено тънък – достатъчно, за да покрие норито без да прозира отдолу.
Поставете нарязаното парче сьомга в средата. В случай, че правите някой от по-дебелите видове суши, като „калифорния”, например, плънката се поставя в края. При хосомакито, обаче тя е в средата, тъй като то е значително по-малко по размер.
Започнете да навивате рогозката, като внимателно натискате при всяко едно завъртане, така че да оформите добре една „фуния”.
Когато „фунията” е готова, вземете остър нож и се опитайте да нарежете ролцата с минимални движения. В противен случай има риск те да се разпаднат. Препоръчваме след всеки разрез, ножът леко да се намокря.